Skip to content

4212 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2015

Property Information

Block2485
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
31%
Improvement Value:$125,800
69%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+6.7%
2024$6,021+1.2%
2023$5,948+4.1%
2022$5,711+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$215,246
DeedBook 5452, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 4341, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3293, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1920