Skip to content

1811 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2485
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,325
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
33%
Improvement Value:$124,200
67%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+6.7%
2024$6,101+1.2%
2023$6,027+4.1%
2022$5,787+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$211,900

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 6180, Page 1453Recorded10/15/2013

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5726, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4597, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1930