Skip to content

111 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block2485
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
32%
Improvement Value:$131,300
68%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+6.7%
2024$6,352+1.2%
2023$6,275+4.1%
2022$6,025+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000
Sq Ft1,328DeedBook 6462, Page 1610Recorded11/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$209,900
DeedBook 4663, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 3181, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1941