Skip to content

44 Bismark Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block2465
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page278

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
35%
Improvement Value:$93,000
65%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,004+6.7%
2024$4,690+1.2%
2023$4,633-11.2%
2022$5,216+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,254DeedBook 6612, Page 367Recorded12/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2494, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1926