Skip to content

1806 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 29, 1990

Property Information

Block2491
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
28%
Improvement Value:$158,400
72%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+6.7%
2024$7,230+1.2%
2023$7,143+4.1%
2022$6,858+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2546, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1930