Skip to content

140 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1923

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block2528
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
30%
Improvement Value:$144,100
70%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+6.9%
2024$6,577+1.3%
2023$6,495+4.3%
2022$6,226-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6287, Page 1092Recorded6/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2473, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1923