Skip to content

1803 Orchard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block2492
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
31%
Improvement Value:$143,700
69%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+6.7%
2024$6,850+1.2%
2023$6,767+4.1%
2022$6,498+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,626DeedBook 6488, Page 907Recorded6/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 6026, Page 157

Property Sale

SaleMulti
$182,500
DeedBook 4430, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1910