Skip to content

1851 Orchard AveTrenton, NJ 08610

Built 1957

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block2492
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
33%
Improvement Value:$132,100
67%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,946+15.4%
2024$6,018+1.2%
2023$5,945+4.1%
2022$5,708+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,168DeedBook 6505, Page 708Recorded10/31/2022

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6179, Page 725Recorded9/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4078, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1957