Skip to content

1823 Orchard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block2492
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$171,100
72%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,320+19.7%
2024$6,950+1.2%
2023$6,865+4.1%
2022$6,592+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,428DeedBook 6504, Page 916Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,183DeedBook 6471, Page 1136Recorded1/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5562, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 4191, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 2095, Page 382