Skip to content

111 Knapp AveTrenton, NJ 08610

Built 1966

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block2496
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
33%
Improvement Value:$140,800
67%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+6.7%
2024$6,940+1.2%
2023$6,856+4.1%
2022$6,582+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,076DeedBook 6463, Page 230Recorded11/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6108, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$39,200
DeedBook 2132, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1966