Skip to content

138 Tantum Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$260,500
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block2570
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
39%
Improvement Value:$109,400
61%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+6.7%
2024$5,919+1.2%
2023$5,847+4.1%
2022$5,614+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,500
Sq Ft1,080DeedBook 6446, Page 1639Recorded7/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6103, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5649, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1961