Skip to content

141 Quimby AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block2499
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$138,700
66%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+6.7%
2024$6,893+1.2%
2023$6,810+4.1%
2022$6,539+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,338DeedBook 6482, Page 1602Recorded4/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 2270, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1940