Skip to content

730 White Horse AveTrenton, NJ 08610

Built 1945
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block2501
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$132,100
69%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+6.7%
2024$6,345+1.2%
2023$6,268+4.1%
2022$6,018+2.2%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-000967-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,512DeedBook 6441, Page 536Recorded5/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1945