Skip to content

138 Redwood Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Aug 18, 2019

Property Information

Block2457
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,465
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,800
30%
Improvement Value:$135,600
70%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.7%
2024$6,421+1.2%
2023$6,343+4.1%
2022$6,091+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,465DeedBook 6378, Page 1485Recorded8/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 6378, Page 1485

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 6126, Page 984

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 3000, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1955