Skip to content

133 Lacy AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block2528
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,073
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$117,900
66%
Total Assessment$177,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,269+6.7%
2024$5,876+1.2%
2023$5,805+4.1%
2022$5,574+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,073DeedBook 6422, Page 331Recorded11/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955