Skip to content

109 Phillips Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block2528
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,111
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$106,800
64%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,913+6.7%
2024$5,542+1.2%
2023$5,475+4.1%
2022$5,257+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,111DeedBook 6514, Page 497Recorded2/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1947