Skip to content

39 Benson LaTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block2533
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
37%
Improvement Value:$101,300
63%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,688+6.7%
2024$5,331+1.2%
2023$5,266+4.1%
2022$5,057+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,068DeedBook 6473, Page 1812Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$114,500

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 6220, Page 1721Recorded6/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 6171, Page 1582

Property Built

Built

Year Built: 1955