Skip to content

350 Gropp AveTrenton, NJ 08610

Built 1995

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block2530
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
22%
Improvement Value:$199,100
78%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,025+6.7%
2024$8,459+1.2%
2023$8,357+4.1%
2022$8,024+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 6249, Page 1941Recorded5/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5882, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2887, Page 243