Skip to content

2007 Kinter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block2531
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
33%
Improvement Value:$124,900
67%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+7.3%
2024$5,624+1.3%
2023$5,550+4.5%
2022$5,309+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950