Skip to content

2013 Kinter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block2531
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
31%
Improvement Value:$134,900
69%
Total Assessment$196,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,939+6.7%
2024$6,504+1.2%
2023$6,425+4.1%
2022$6,169+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6561, Page 1326

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2556, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1950