Skip to content

2004 Kinter AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2010

Property Information

Block2532
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,942
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
27%
Improvement Value:$174,300
73%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+6.7%
2024$7,904+1.2%
2023$7,808+4.1%
2022$7,497+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948