Skip to content

493 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1907

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block2533
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
26%
Improvement Value:$166,400
74%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+6.7%
2024$7,428+1.2%
2023$7,338+4.1%
2022$7,046+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 6149, Page 1757

Property Built

Built

Year Built: 1907