Skip to content

34 Benson La

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block2533
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
36%
Improvement Value:$103,800
64%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+6.7%
2024$5,384+7.4%
2023$5,012+9.9%
2022$4,562+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,008DeedBook 6442, Page 121Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6422, Page 732Recorded11/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955