Skip to content

536 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block2533
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,001
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
34%
Improvement Value:$117,100
66%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+6.7%
2024$5,886+1.2%
2023$5,815+4.1%
2022$5,583+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,001DeedBook 6387, Page 1505Recorded11/15/2019

Property Sale

SaleMulti
$157,200
DeedBook 6162, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook 4689, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2367, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1947