Skip to content

2 Alpha Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block2536
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
36%
Improvement Value:$135,900
64%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,471+6.7%
2024$7,002+1.2%
2023$6,918+4.1%
2022$6,642+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$234,000
Sq Ft1,152DeedBook 6373, Page 106Recorded7/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 5132, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1958