Skip to content

27 Wolf Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block2537
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
37%
Improvement Value:$119,100
63%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,664+6.7%
2024$6,246+1.2%
2023$6,170+4.1%
2022$5,925+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 6274, Page 99

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6274, Page 99Recorded1/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 4940, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$50,500
DeedBook 2141, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1953