Skip to content

3 Kerr Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block2550
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
38%
Improvement Value:$127,400
62%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,242+6.7%
2024$6,788+1.2%
2023$6,705+4.1%
2022$6,438+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6153, Page 1445

Property Built

Built

Year Built: 1958