Skip to content

16 Ann Marie Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$391,100
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block2540
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
33%
Improvement Value:$154,600
67%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+6.7%
2024$7,623+1.2%
2023$7,531+4.1%
2022$7,231+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$391,100
Sq Ft1,512DeedBook 6558, Page 585Recorded6/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 2093, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1960