Skip to content

389 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block2545
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,015
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,300
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+6.7%
2024$8,129+1.2%
2023$8,030+4.1%
2022$7,710+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,015DeedBook 6607, Page 1781Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,636DeedBook 6206, Page 191Recorded11/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 3693, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1958