Skip to content

397 Gropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block2545
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
27%
Improvement Value:$198,200
73%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+6.7%
2024$9,001+1.2%
2023$8,892+4.1%
2022$8,537+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,084DeedBook 6447, Page 1185Recorded7/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2577, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1962