Skip to content

51 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block2546
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
31%
Improvement Value:$171,800
69%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,725+6.7%
2024$8,178+1.2%
2023$8,079+4.1%
2022$7,757+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,602DeedBook 6422, Page 1941Recorded12/1/2020

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2576, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1960