Skip to content

43 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block2546
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
38%
Improvement Value:$121,400
62%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+6.7%
2024$6,514+1.2%
2023$6,435+4.1%
2022$6,178+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3442, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1960