Skip to content

41 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block2546
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
32%
Improvement Value:$164,700
68%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,496+6.7%
2024$7,964+1.2%
2023$7,867+4.1%
2022$7,554+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6010, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1960