Skip to content

49 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2012

Property Information

Block2546
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
34%
Improvement Value:$146,100
66%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+6.7%
2024$7,329+1.2%
2023$7,241+4.1%
2022$6,952+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960