Skip to content

16 Martha Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Mar 17, 1992

Property Information

Block2548
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
30%
Improvement Value:$180,000
70%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+6.7%
2024$8,525+1.2%
2023$8,422+4.1%
2022$8,086+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2596, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1960