Skip to content

62 Goeke Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block2551
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
34%
Improvement Value:$155,200
66%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+16.7%
2024$7,138+1.2%
2023$7,051+4.1%
2022$6,770+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$411,000
Sq Ft1,120DeedBook 6565, Page 1741Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,120DeedBook 6508, Page 823Recorded12/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 6194, Page 1831

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6194, Page 1831Recorded6/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4561, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1960