Skip to content

54 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2022

Property Information

Block2557
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
32%
Improvement Value:$156,500
68%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,130+6.7%
2024$7,620+1.2%
2023$7,528+4.1%
2022$7,228+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$367,500
Sq Ft1,602DeedBook 6483, Page 1710Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,602DeedBook 6401, Page 1060Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6279, Page 282Recorded3/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2496, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1960