Skip to content

7 Dorothy Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block2555
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
34%
Improvement Value:$156,600
66%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,324+6.7%
2024$7,802+1.2%
2023$7,707+4.1%
2022$7,400+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4443, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1959