Skip to content

238 Maxwell Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block2566
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page259

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
44%
Improvement Value:$88,500
56%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+6.7%
2024$5,176+1.2%
2023$5,113+4.1%
2022$4,909+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6178, Page 692Recorded9/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955