Skip to content

24 Hansen Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2012

Property Information

Block2566
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page259

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
36%
Improvement Value:$128,800
64%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,097+6.7%
2024$6,652+1.2%
2023$6,572+4.1%
2022$6,310+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955