Skip to content

307 Sharps La

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block2568
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page258

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
36%
Improvement Value:$140,900
64%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+6.7%
2024$7,273+4.9%
2023$6,935+4.3%
2022$6,649+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6431, Page 1110

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,176DeedBook 6431, Page 1110Recorded2/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962