Skip to content

32 Beaumont Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block2620
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
43%
Improvement Value:$109,000
57%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+6.7%
2024$6,309+1.2%
2023$6,232+4.1%
2022$5,984+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6065, Page 611

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3426, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1961