Skip to content

2233 Kuser Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1974

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block2575
Lot154
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
31%
Improvement Value:$157,100
69%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+6.7%
2024$7,567+5.2%
2023$7,195+4.1%
2022$6,908+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,718DeedBook 6418, Page 540Recorded10/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 5145, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 2630, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1974