Skip to content

117 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block2581
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
30%
Improvement Value:$183,200
70%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,173+6.7%
2024$8,598+1.2%
2023$8,494+4.1%
2022$8,155+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 6239, Page 680Recorded1/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$224,900
DeedBook 4350, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2181, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1974