Skip to content

65 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1973

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block2448
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
32%
Improvement Value:$174,400
68%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,036+6.7%
2024$8,469+1.2%
2023$8,366+4.1%
2022$8,033+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,725DeedBook 6478, Page 1512Recorded3/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1973