Skip to content

330 Sharps LaTrenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block2576
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
33%
Improvement Value:$161,700
67%
Total Assessment$240,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,465+6.7%
2024$7,934+1.2%
2023$7,838+4.1%
2022$7,525+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$276,000
DeedBook 4745, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$149,800
DeedBook 2833, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1961