Skip to content

314 Sharps LaTrenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jul 29, 1993

Property Information

Block2576
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
37%
Improvement Value:$132,900
63%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+6.9%
2024$6,759+1.3%
2023$6,674+4.3%
2022$6,398+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2713, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1961