Skip to content

8 Sprague Turn

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block2585
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
32%
Improvement Value:$169,600
68%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,736+6.7%
2024$8,188+1.2%
2023$8,089+4.1%
2022$7,767+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976