Skip to content

149 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block2584
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
30%
Improvement Value:$178,600
70%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+6.7%
2024$8,419+1.2%
2023$8,317+4.1%
2022$7,986+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6228, Page 1858Recorded9/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2860, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1975