Skip to content

13 Black Pine DrTrenton, NJ 08610

Built 1963

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block2586
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
33%
Improvement Value:$156,500
67%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+6.9%
2024$7,479+1.3%
2023$7,385+4.3%
2022$7,081+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft1,396DeedBook 6562, Page 511Recorded7/18/2024

Property Sale

SaleMulti
$141,900
DeedBook 2693, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1963